اخبار, خارجی, داستان, مصاحبه

«روزگار سخت» شنیدنی شد

چاپ ششم روزگار سخت

همزمان با چاپ ششم آخرین رمان ماریو بارگاس یوسا

«روزگار سخت» شنیدنی شد

 

همزمان با انتشار چاپ ششم رمان «روزگار سخت» نوشته‌ی ماریو بارگاس یوسا با ترجمه‌ی مهدی سرائی، کتاب صوتی این رمان مطرح ادبیات اسپانیا با صدای رضا عمرانی هم در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش روابط‌عمومی نشر نیماژ، رمان «روزگار سخت» نوشته‌ی ماریو بارگاس یوسا با ترجمه‌ی مهدی سرائی، که مهرماه سال 1399 از زبان اسپانیایی از سوی نشر نیماژ منتشر شده بود، به چاپ ششم رسید.

به همین مناسبت موسسه‌ی ماه‌آوا کتاب صوتی «روزگار سخت» را هم وارد بازار کرد. این رمان با کارگردانی رضا عمرانی؛ گوینده، بازیگر و کارگردان تئاتر به‌صورت کتاب صوتی منتشر شده و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

گویندگی این اثر را رضا عمرانی برعهده دارد و از دیگر عوامل آن می‌توان به راضیه هاشمی در مقام تهیه‌کننده و فروغ بهرامی به‌عنوان صدابردار اشاره کرد.

«روزگار سخت» در اکتبر ۲۰۱۹ به‌زبان اسپانیایی منتشر شده است و تا زمان ترجمه‌ این اثر به زبان فارسی، هنوز حتی به انگلیسی برگردانده نشده و ترجمه‌ متن کتاب به‌زبان فارسی از روی متن اسپانیایی انجام شده است. داستان کتاب، به مداخله‌ ایالات متحده‌ آمریکا در گواتمالا و مشکلات سر راهِ دولت مردمی خاکوبو آربنز در سال‌های نیمه‌ قرن بیستم می‌پردازد؛ رئیس‌جمهوری که باور داشت با ترویج دموکراسی و سرمایه‌داری آمریکایی در کشورش می‎تواند گواتمالا را به مدلی برای پیشرفت دیگر کشورهای آمریکای لاتین تبدیل کند، اما مسیر تحقق رویای او به‌شکلی دیگر پیش رفت و ایالات‎متحده نقشه‌ دیگری چید که…

 

به اعتقاد برخی منتقدان، یوسا از سال ۲۰۰۲ به این سو، یعنی پس از انتشار رمان «سور بز»، در سراشیب عمر نویسندگی قرار گرفته بود اما با رمان «روزگار سخت» بار دیگر به دوران اوج بازگشته است؛ چنان قدرتمند که یادآور این مثل است که دود هنوز هم از کنده بلند می‌شود. خاصه آنکه یکی از روایت‌های این کتاب حول محور شخصیت تروخیو می‌گذرد و ارتباطی ساختاری با رمان بسیار تاثیرگذار «سور بز» نیز برقرار می‌کند. این رمان اشاره‌هایی هم به رمان تحسین‌شده‌ «گفت‌وگو در کاتدرال» دارد.

 

یوسا در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ ال‌پاییس، سیر تا پیاز شکل‌گیری رمان «روزگار سخت» و نگارش آن را بیان کرده که ترجمه‌ فارسی آن در انتهای این رمان آمده است.

 

در بخشی از این کتاب آمده است:

«تبدیل اقدامات ملموس و واقعی به افسانه و داستان؛ این تاریخی بود که آن را می‌خواندیم و مطالعه می‌کردیم؟ قهرمانانی که ستایش می‌کردیم؛ ملغمه‌ای از دروغ‌هایی که با توطئه‌های بزرگ قدرتمندان در مقابل بیچارگانی همچون او و صورت‌تبری رنگ واقعیت می‌گرفتند. این اجتماع دلقک‌ها قهرمانانی بودند که مردم به آن‌ها احترام می‌گذاشتند….»

 

چاپ ششم «روزگار سخت» ۳۷۵ صفحه دارد و با تیراژ ۱۱۰۰ نسخه و قیمت پشت جلد 75000 تومان روانه‌ بازار کتاب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *