کتاب درس‌گفتارهای مقدماتی درباره‌ی لاکان

۵۹,۰۰۰ تومان

شابک 9786003677661
موضوع اصلی علوم انسانی
موضوع فرعی فلسفه
نویسنده
مترجم
سال انتشار 1401
نوبت چاپ 1
قطع کتاب پالتویی
جلد کتاب شومیز
تعداد صفحه 156

درس‌گفتارهای مقدماتی درباره‌ی لاکان

نوشته‌ی

ترجمه‌ی

 

مجموعه‌ی استخوان‌های روح دفترهایی‌ست در باب فلسفه و نظریه‌ی مدرن. استخوان‌های روح سر آن دارد تا بازنمایی تحلیلی و دقیقی از جریان‌ها و جنبش‌های فلسفی و نظری معاصر به‌دست دهد.

آنچه در «درس‌گفتارهای مقدماتی درباره‌ی لاکان» انتظارتان را می‌کشد:

این کتاب از شش فصل «ناخودآگاه از فروید تا لاکان/ انوشکا گروس»، «جایگاه مرحله‌ی آینه‌ای در کار لاکان/ گری سالیوان»، « ابژه از فروید تا لاکان/ نوگا واین»، «هیستری و وسواس فکری/ آسترید گسرت»، «سفری مقدماتی در انتقال/ وینست داچی» و «تعبیر/ دارین لیدر» تشکیل شده است.

چرا باید «درس‌گفتارهای مقدماتی درباره‌ی لاکان» را خواند:
این کتاب برگزیده‌ای از درس‌گفتارهای مقدماتی درباره‌ی برخی مفاهیم اصلی روان‌کاوی از دیدگاه لاکانی است. دامنه‌ی مباحث از مفاهیم اساسی فراروان‌شناختی فرویدی تا روان‌رنجوری و ساختار بالینی و فنون روان‌کاوی شاغل و روان‌درمانگرانی با دیدگاه‌های متفاوت، فعالان حوزه‌ی هنر، رسانه‌ها، مطالعات فرهنگ و جامعه، دانشجویان و استادان حوزه‌ی آموزشی و بالینی و دیگر علاقه‌مندان به روان‌کاوی و نظریه و روش لاکان روبه‌رو شده‌اند. اندیشه‌ی چاپ برگزیده‌ای از درس‌گفتارها در واکنش به علاقه‌ی روزافزون مخاطبان و درخواست‌های مکرر برای مقالاتی از این دست شکل گرفت.
درباره‌ی نویسنده:

‌ژاک لاکان (۱۹۰۱- ۱۹۸۱)، روانکاو بلندآوازه‌ی فرانسوی، از معدود متفکران قرن بیستم است که تاثیر گسترده‌ای بر سپهر روشنفکری و علوم انسانی گذاشته است. سمینارهای او در دهه‌ی ۱۹۵۰، جایگاهی بود برای رشد و تبادل آرای فلسفی.‌ او نظریه‌ی خود را بر پای‌ی نظریه‌ی فروید بنیان گذاشت و پس از طرح “مرحله‌ی آینه‌ای”، اندیشه‌ی “بازگشت به فروید” را مطرح کرد و نه‌تنها برخی از ابداعات فروید را شرح و تفضیل داد و در آن‌ها بازاندیشی کرد، بلکه به مهم‌ترین پرسش‌ها و مسائل مبهم‌مانده و حل‌نشده در نظریه‌ی فروید بازگشت و روشی نو در بیان و تعبیر این مسائل و مفهوم آن‌ها در نظریه و عمل روانکاوی فراهم آورد.‌

گزیده ای از کتاب:

اگر آرزوی سرکوب شده راهی برای اتحاد با چیزی همخوان با ایگو پیدا کند، ممکن است ناگهان کاملاً مجاز شود.

« باید به ویژگی‌های زبانی بیمار توجه کنید. باید به بیماران اجازه دهید تداعی‌هایشان را بسازند. باید تداعی‌های آزادشان را جدی بگیرید و هرگز نباید تصور کنید که براساس برخی عقاید کلیشه‌ای درباره‌ی نمادپردازی، معنای رویاهایشان را می‌دانید. درنتیجه، می‌کوشید پیوندهای غیرعادی قافیه‌ها و همپوشانی‌های نامحتمل را بشنوید. به‌عبارت دیگر، نشانه‌هایی از این ناخودآگاه زبان‌مانند را که در گفتار فرد بازتاب می‌یابد، جست‌جو می‌کنید.»

 

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کتاب درس‌گفتارهای مقدماتی درباره‌ی لاکان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ناحیه کاربری