کتاب تئاتر میان شرق و غرب

۳۹۰,۰۰۰ تومان

شابک 9786003678460
موضوع اصلی تئاتر و ادبیات نمایشی
موضوع فرعی نقد و نظریه‌ی تئاتر
نویسنده
مترجم
سال انتشار 1401
نوبت چاپ 1
قطع کتاب رقعی
جلد کتاب شومیز
تعداد صفحه 594

1

تئاتر میان شرق و غرب

اثر

ترجمه‌ی

درباره‌ی نویسنده:
نیکولا ساوارزه (رم، ۱۶ دسامبر ۱۹۴۵) مورخ ایتالیایی و متصدی سرمقاله، شناخته شده است. نیکولا ساوارزه استاد تاریخ تئاتر و هنرهای نمایشی در دانشگاه “La Sapienza” رم، در دانشگاه لچه و در سدهای بولونیا بود. او در دهه هشتاد همان کرسی را در دانشگاه‌های کیوتو و مونترال و اخیراً در دانشگاه سوربن پاریس در سال ۲۰۰۵ بر عهده داشت. ISTA) به کارگردانی Eugenio Barba. سرانجام او استاد رشته‌های هنرهای نمایشی در دانشگاه Roma Tre بود. در سال ۲۰۰۷ او یک نمایشگاه باستان شناسی با عنوان “In Scaena” را که از ۳ اکتبر ۲۰۰۷ تا ۱۷ فوریه ۲۰۰۸ در کولوسئوم به نمایش گذاشته شد، در مورد تئاتر رومی و خاستگاه آن در جهان یونان برگزار کرد.
درباره‌ی کتاب:

تئاتر میان شرق و غرب یکی از مهم‌ترین آثار نیکولا ساوارزه در باستان‌شناسی تاریخ‌هنر نمایش و تاثیرپذیری فرهنگی آن است. نیکولا ساوارزه دوست و همکار ائوجنیو باربا و استاد دانشگاه ساپینزای رم در این کتاب بر روی فرهنگ‌پذیری نمایشی در میان ملت‌ها نور می‌افکند و از سحرگاهان تاریخ تا عصر حاضر به دادوستدهای نمایشی و شکل‌پذیری تئاتر مدرن می‌پردازد.

این کتاب منبعی موثر برای شناخت تاثیرها و ریشه‌هاست، از تاثیر و تبارشناسی تئاتر شرق بر تئاتر غرب و برعکس. از اهمیت نمایش و رقص در شرق بر تئاتر مدرن و تجربی. با خواندن این کتاب می‌توان به قابی واضح از سیر تئاتر در هر دو سوی جهان تا به امروز دست پیدا کرد.

ساوارزه در همکاری با باربا پژوهش‌های گران‌سنگی از جمله «هنر رازآلود بازیگر» و «پنج قاره‌ی تئاتر» را به انجام رسانده است.

برشی از کتاب:

یک هدف اساسی دیگر در تئاتر دوره‌ی روشنگری میل به نمایش گذاشتن انسان‌هایی بود که نسبت به ساکنان اروپایی انحطاط زیستی کمتری دارند. انسان‌هایی طبیعی و بدوی یا به‌قولی وحشی. اینجا انسان سفیدپوست همچون اعقاب باستانی‌اش دوباره به مسئله‌ی نژاد می‌پرداخت. سرخ‌پوستان، سیاه‌پوستان و بومی‌های جزایر اگر چه کم اما دیگر تنها پیکره های ساکن و ساکت نبودند.

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کتاب تئاتر میان شرق و غرب”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ناحیه کاربری