مجموعه داستان #با_شب_یکشنبه #

فلسفه و فیلسوف نباید لزوماً در ارتباط با زندگی روزمره قرار گیرد.
اسفند ۱۶, ۱۳۹۶
آدم‌های رهاشده
اسفند ۲۰, ۱۳۹۶

مجموعه داستان #با_شب_یکشنبه شامل ۹ داستان کوتاه جدیدترین اثر استاد #محمدرضا_صفدری از ابتدای هفته توسط #نشر_نیماژ به بازار کتاب عرضه شده است.
فضای داستان‌های این کتاب مجموعه‌ای از سبک و سیاق صفدری در تمام این‌سال‌هاست. که می‌تواند برای مخاطب جوان امروز آیینه‌ای حتا کوچک از تاریخ و تبارشناسی داستان‌نویسی صفدری باشد.
مخاطبی که به روزمرگی مشغول است نمی‌تواند از سیال ذهنی که در داستان‌های این مجموعه شکل گرفته، فاصله بگیرد. در مواجهه با داستان‌هایی که هریک فضایی متفاوت و جهانی جدا از هم دارند، مخاطب به‌شکل کاملا درگیرانه وارد هر داستان می‌شود. فضاهای میانه و در رفت و آمد بین رئالیسم و رئالیسم جادویی از دیگر خصوصیات مجموعه داستان با شب یکشنبه است. که البته کنش‌های ایجاد شده رئالیسم جادویی در ذات داستان نویسی صفدری وجود دارد. اما آنچه متمایزش می‌کند، شیوه خلق رئالیسم و گذر به رئالیسم جادویی است که مختص خود صفدری است. در این مجموعه‌ با داستان‌هایی روبه‌رو هستیم که جنبه‌های مختلف قدرت صفدری در داستان‌نویسی را به رخ مخاطب می‌کشد. در کنار این‌ها حس تعلیقی که در داستان‌های این مجموعه وجود دارد مخاطب را به شکلی در فضای خلق شده داستان‌ها رها می‌کند و او همانجایی قرار می‌گیرد که خود نویسنده از پیش در ذهن خود متصور شده است. قوام یافتگی داستان‌هایی که عمدتن حاصل نویسندگی در دهه هشتاد صفدری است، به گونه‌ای صمیمانه‌ست که مخاطب در خلق موقعیتی که در داستان‌ها رخ می‌دهد به زندگی می‌پردازد و در پی قصه‌ی رخ‌داده یا نداده نیست.صفدری در باشب یکشنبه جهان‌های متفاوتی را به تصویر می‌کشد که خاص خودِ اوست اما در همین جهان‌های خلق شده به مخاطب اجازه‌ی غریبه بودن را نمی‌دهد. چرا که داستان‌ها درگیر شخص، مکان و زمان نیست. شاید بهتر است بگویم داستان‌های با شب یکشنبه برشی از زندگی ذهنی انسان‌های معاصر است… .

منبع: محمد_گنابادى 

         روزنامه_ایران 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *