گشت شبانه

۹,۰۰۰ تومان

گشت شبانه اثر پاتریک مودیانو در سال ۱۹۶۹توسط انتشارات گالیمار منتشر می شود .  این دومین رمان نویسنده است .( گمان می رفت جایزه ی گنکور را دریافت کند). این رمان درفضایی میان واقعیت و اوهام در دوران اشغال فرانسه توسط نازی ها روایت شده. راوی داستان هم زمان  در خدمت ارتش آزادی بخش و گشتاپوست  .  شخصیت های اصلی واقعی   و از رهبران گشتاپو  بوده اند  . خدیو ، هانری لافون ( در میدان اتوال ) و فیلیبر ( پیر بونی )  .  این دو  عضو گشتاپوی فرانسه ، در دفتر ۳ بیس سیماروزا که نمایی از خیابان لوریتزون پلاک ۹۳ می باشد  تشکیلاتی داشتند ، گشتاپو  در زیر زمین همین خانه به شکنجه ی زندانیان خود می پرداخت  ، طوری که همسایه ها صدای آنها را  خوب بشنوند .

منتقدان این رمان را مبارزه ی نویسنده با گذشته ای می پندارند و او را در مقابل این سوال قرار می دهند که چه کسی   خائن  است  و چه کسی نه. اتفاقاتی  در نهایت راوی داستان را به سمت هدفی پنهانی هدایت می کنند ، که تنها پاسخ ترسها و هراس های اوست  . قربانی شدن در انتهای راه قرار دارد ،   و او با آگاهی کامل  آن  را انتخاب می کند .

سه رمان نخست مودیانو : میدان اتوال ، گشت شبانه و بلوارهای کمربندی ، نوشته هایی است که دوران اشغال فرانسه را ترسیم می کند با شخصیت هایی نا آرام  که از هیچ چیز اطمینان ندارند ،  آنها تنها زنده اند  ، بعد هم  متعلق به گذشته خواهند بود  و برای همیشه خاموش باقی می مانند .

تیتر کتاب سمبل حالت روحی راوی است ٬٬ دایره و گشت ٬٬ : از یک سو شاهد حرکاتی ممتد می باشیم ، ماشین ، قطار ، لامپ های روشن و  از سوی دیگر موسیقی ، رقص و آوازهای فرانسوی ، انگلیسی و آلمانی آن دوران .  فرم کتاب نیز برگرفته از اشکال موسیقی ٬٬ رقص دایره وار ٬٬ می باشد که   بازگشت خطوط اصلی را در بر دارد و از گذشته به حال  و از حال به گذشته در حرکت است   .

دو شخصیت  گنگ داستان  کوکو لاکور و اسمرالدا    همیشه خاموش می مانند  ،گاهی اما به ندرت    پشت پا می زنند .  فضایی آشفته و پریشان که در آن  راوی چون فرفره ی جادو  می چرخد و به دنبال هویت خود میگردد .  او یک خائن بالفطره است . حالت  تهوع ، ترس و دل سوزی او را رها نمی کند. مانند کودکی  دائم  مادرش را فرا می خواند .  در یک چشم بهم زدن و یک آرایش  از شخصیت مردانه به یک زن بدل می شود  : سوینگ تروبادور  و پرنسس دو لامبال .

اوج  و   پایان داستان ، زمانی است که  او بی دفاع  خود را به کام مرگ می سپرد .

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “گشت شبانه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ناحیه کاربری