واینزبورگ اوهایو

۱۸,۰۰۰ تومان

واینزبورگ اوهایو 

اثر شروود اندرسون

(ترجمه‌ی فرانک جواهری)

معرفی:

رمان واینزبورگ اوهایو اثر نویسنده‌ی آمریکایی شروود اندرسون، جزوی از آثار کلاسیک ادبیات اوایل قرن بیستم محسوب می‌شود. داستان کتاب حاضر، در یک شهر خیالی به نام واینزبورگ رخ می‌دهد و محور اصلی کتاب را می ‌توان گروتسک بودن شخصیت‌ها دانست. در حقیقت شخصیت‌ها از کنار هم می‌‌گذرند، همدیگر را می‌بینند و صدای هم را می‌شنوند. با این حال به نظر می‌رسد کلا با دنیای اطراف خود قطع رابطه کرده‌اند و همچون ارواح گمگشته سرگردانند. اندرسون توانست در این اثر از زمانه خود جلو‌تر رود و لحظاتی از زندگی آمریکاییان را ثبت کند که برخی او را اولین و آخرین توصیف کننده‌اش می‌دانند. داستان‌ها به خاطر نگاه عجیب و به شدت شخصی و روانکاوانه‌ای که به زندگی آمریکایی دارند، قابل توجه‌اند. شخصیت‌های داستان، همچون شخصیت‌های شکل گرفته داستان‌های رئالیستی نیستند و نویسنده هم قصد ندارد آن‌ها را اینگونه به تصویر بکشد. آن‌ها تکه‌های خورد شده‌ای از زندگی و ته مانده‌های رنج و شکستند. در هر داستان، یکی از شخصیت‌ها ظاهر می‌شود و سعی می‌کند همراهی بیابد و دوستش داشته باشد و هر بار از این جستجو به مرز دیوانگی می‌رسد. هیچ کدام از این شخصیت‌های گروتسک برای نویسنده به خودی خود ارزش ندارند و ارزششان برای او، عطش نامعمول و غیرقابل تعریفشان برای ارتباط از طریق سخن گفتن است.

 

برشی از رمان«واینزبورگ اوهایو »
پیرمرد صدها حقیقت را در کتابش فهرست کرد. نمی‌‌خواهم همه را برای‌‌تان توضیح دهم. بکارت، شهوت، عشق، حقیقت ثروت و فقر، قناعت و افراط، سبک‌‌سری و جدایی؛ صدها حقیقت که همه زیبا بودند. بعد انسان‌‌ها سر کار آمدند. هر کدام‌‌شان یک حقیقت را قاپید و عده‌‌ای که قوی‌‌تر بودند هزاران حقیقت را کِش رفتند.
این حقیقت بود که انسان‌‌ها را به گروتسک تبدیل کرد. پیر‌‌مرد نظریه‌‌ی روشن و واضحی در این مورد داشت. از نظرش زمانی که انسان حقیقتی را برای خود برداشت و آن را «حقیقتِ خود» نامید و تلاش کرد بر اساس آن زندگی کند به گروتسک تبدیل شد و حقیقتی که در آغوش گرفته بود به دروغ تبدیل شد.

 

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “واینزبورگ اوهایو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ناحیه کاربری