شکار شبانه

کتاب شکار شبانه

۱۹,۰۰۰ تومان

شابک 9786003675742
موضوع اصلی ادبیات
موضوع فرعی مجموعه داستان ایرانی
نویسنده صمد طاهری
سال انتشار 1399
نوبت چاپ 1
زبان کتاب فارسی
قطع کتاب رقعی
جلد کتاب شومیز
تعداد صفحه 128

شکار شبانه

اثر صمد طاهری

«شکار شبانه» نیز همچون دیگر مجموعه‌داستان درخشان صمد طاهری یعنی «سنگ و سپر» سال‌ها در محاق ماند و بسیار کمتر از «برگ هیچ درختی» و  «زخم شیر»  دیده و خوانده شد. تک‌تک داستان‌های این کتاب در عین واقعگرایی ناب مخصوص صمدطاهری، سرشار از شگفتی و خلاقیت ماهرانه‌ی داستان‌نویسی چیره‌دست هستند.

خود طاهری به‌رغم همه‌ی تحسین‌ها و ستایش‌هایی که نسبت به کتاب «زخم شیر» شنیده و جایزه‌هایی که برای آن گرفته است، همچنان «شکار شبانه» را بهترین کتابش می‌داند و معتقد است بهترین داستان‌هایش را در این مجموعه گنجانده است.

حال پس از ویرایش مجدد، همه‌ی آثار داستانی این نویسنده‌ی چیره‌دست آبادانی تا امروز در کنار یکدیگر در شکل‌و‌شمایلی جدید و آراسته‌تر، منتشر شده‌اند تا قضاوت درباره‌ی بهترین اثر طاهری به خوانندگان راستینش واگذار شود؛ قضاوتی که به‌راستی بسیار دشوار است چرا که نویسنده‌ی این داستان‌ها لحظه‌ای درباره‌ی کیفیت داستان‌هایش کوتاه نیامده و کم‌فروشی نکرده است.

«شکار شبانه» مجموعه‌ی دوازده داستان کوتاه نوشته‌ی صمد طاهری است. این داستان‌ها بین ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۶نوشته شده‌اند.

آن‌چه در کتاب انتظار شما را می‌کشد

«جیرجیرک‌ها و مجسمه‌ها»، «بازگشت»، «شکارچی»، «بچه‌ی مردم»، «ترانه‌های آبی»، «شکار شبانه»، «عکس»، «پنجشنبه‌های بارانی»، «کابوس»، «ماه در تربیع دوم بود»، «چوب‌سیگار» و «سکوت» نام دوازده داستان «شکار شبانه» است. 

درباره‌ی نویسنده:

صمد طاهری متولد ۱۳۳۶ در آبادان است و اوایل انقلاب به دانشکده هنرهای دراماتیک تهران رفت. او در آبادان داستان‌هایش را در مطبوعات و مجلات منتشر می‌کرد و در شعر نیز دستی دارد. مجموعه شعر «قلب‌های کوچک شهر بزرگ» را سال ۱۳۷۲به همراه اکبر گودرزی و یحیی هاشمی منتشر کرد. 

در سطرهایی از «شکار شبانه» می‌خوانیم:

گفتم: «بابا، شهباز چیه؟» پدرم خندید. تو لیوان چای ریخت و دستم داد. گفت: «پازَنیه که از گله دور شده.» گفتم: «پازَن یعنی قوچ؟» دوباره خندید، گفت: «یعنی بزِ وحشی.» گفتم: «یاغی هم یعنی بزِ وحشی؟» گفت: «آره.» حَبه قندی به دهان گذاشتم و چای را آرام فرو دادم. گفتم: «تو این کوه فقط یه شهباز هس؟» گفت: «ده دوازده تا بود. حالا همین یکی باقی مونده. این از همه‌شون گنده‌تره.» گفتم: «چرا امنیه‌ها خودشون نمی‌رن شکارش کنن؟» گفت: «چون خودشون شکارچی نیستن.» رفتم لیوان را گذاشتم تو خورجین. گفتم: «چرا خاله‌روشنَک گریه می‌کرد؟» سفیدی چشم‌هایش را به من دوخت. گفت: «خاله‌روشنک از رگ‌وریشه‌ی ما نیس. این یادت باشه.»

از دیگر آثار صمد طاهری که در نشر نیماژ منتشر شده است می‌توان به رمان «برگ هیچ درختی» و مجموعه‌داستان‌های «زخم شیر» و «سنگ و سپر» اشاره کرد. داستان کوتاه «شکار شبانه» این نویسنده هم در کتاب «دریچه‌ی جنوبی» منتشر شده است و کوروش اسدی و غلامرضا رضایی روی این اثر نقد نوشته‌اند.

 

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کتاب شکار شبانه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ناحیه کاربری