زخم شیر

۲۷,۰۰۰ تومان

داستان‌هایی به سبک رئالیسم مدرن

زخم شیر اثر صمد طاهری؛

مجموعه‌ی یازده داستان کوتاه است از صمد طاهری که توسط نشر نیماژ چاپ و منتشر می‌شود. مردی که کبوترهای باغی را با سنگ می‌کشت، موش خرما، خروس، مهمانی، در دام مانده مرغی، سفر سوم، زخم شیر، نی‌زن،  نام آن پرنده چه بود؟، چیز و فلان و بهمان و اینا، سگ ولگرد  نام این یازده داستان است که بین مهرماه ۹۰ تا مرداد ۹۵ نوشته شده‌اند. فضای داستان‌ها عمدتا جنوب کشور است، خوزستان، بوشهر و فارس. از نظر سبکی، این داستان‌ها به سبک رئالیسم مدرن تعلق دارند… .

صمد طاهری متولد ۱۳۳۶ در آبادان است و اوایل انقلاب به دانشکده هنرهای دراماتیک تهران رفت. او در آبادان داستان‌هایش را در مطبوعات و مجلات منتشر می‌کرد و در شعر نیز دستی دارد. مجموعه شعر «قلب‌های کوچک شهر بزرگ» را سال ۱۳۷۲به همراه اکبر گودرزی و یحیی هاشمی منتشر کرد. «سنگ و سپر» و «کلاغ» و «شکار شبانه» از دیگر آثار این نویسنده هستند.

در سطرهایی از «زخم شیر» می‌خوانیم: «پوستین کهنه‌اش به میخ کنار تاقچه آویخته بود و برگ‌های کتاب کهنه‌اش را باد به این‌سو و آن‌سو پراکنده بود. اسکلتِ خروس هم روبه‌رویش نشسته بود، سر جای همیشگی‌اش روی گونی چارلایه. و پرهای رنگارنگش همه‌جای اتاق دیده می‌شد. از چپ و راست کف و دیوار و سقف اتاق ردِ قطار مورچه‌ها بود که هرکدام پری به دهان گرفته بودند و می‌بردند.

شاید اگر آن روز همه‌چیز را برای عموابراهیم تعریف نمی‌کردیم، کار به این‌جا نمی‌کشید. آن روز بعدازظهر که من و شاپور کوچه‌های پشت علی‌بن‌حمزه را یکی‌یکی به‌دنبال آن خروس گشتیم. تا توی یکی از کوچه‌ها شاپور وانت‌باری را نشانم داد که روی گلگیرهایش را با دستی خونی نشان تعویذ گذاشته بودند. و بعد سر زیبای خروس را روی لجن‌های جوی دیدیم و پرهای رنگارنگش را که در بازتاب آفتاب عصرگاهی مثل رنگین‌کمانی می‌درخشید و آن‌قدر زیبا بود که واقعی به‌نظر نمی‌رسید.»

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “زخم شیر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ناحیه کاربری